יצירת קשר

אתם מוזמנים לפנות אלי בכל שאלה מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שם (חובה)

דואר אלקטרוני (חובה)

טלפון(חובה)

תוכן ההודעה

שלום, אני שוש מעוז-אריה, וברוכים הבאים לאתר שלי

img

בחרתי לעסוק באימון אישי להשגת יעדים, לאחר קריירה ארוכה בארגוני היי-טק גדולים, בהם מילאתי תפקידים בתחום האדמיניסטרציה והניהול במשאבי אנוש.

לאורך השנים, עבודתי הייתה קשורה באנשים, המהווים את "הלב" של כל עשייה וכל ארגון, כך שהמעבר לאימון אנשים היה הצעד הטבעי ביותר מבחינתי.

אני מאמנת אישית ועסקית, מאמנת מנהלים , קריירה והפרעות קשב וריכוז, ומאמנת אימוני לייזר.

הגיע הזמן לנקודת מפנה

השומר אחי אנוכי?

 

ילדים בעלי ADD לוקחים לעיתים קרובות את מוקד תשומת הלב של ההורים, אך חשוב לזכור שבמקרים מסויימים אין מדובר בבן יחיד וישנם אחים נוספים בתמונה המשפחתית. דווקא מפני שאחים נתפסים פחות כדמות סמכותית, יש להם סיכוי רב יותר להגיע אל הילד ולא פעם, דווקא האחים הם “כתובת” טובה.  זה יעבוד אם  נעודד ונטפח מערכת יחסים שוויונית בין האחים. תשאלו,  איך עושים זאת? הנה חומר למחשבה וליישום.

חשוב מאוד לאפשר, לעודד ואם יש צורך אפילו לתווך על מנת שתיווצר מערכת יחסים בין הילד המתמודד עם הפרעת הקשב לאחיו או אחיותיו, כך שיהיה ברור שאתם רואים בהם אחים שווים לכל דבר. אבל האם במבחן המציאות אנחנו באמת מטפחים יחסי אחים תקינים וטובים?

לחלק גדול מההורים , הסוגיה הזו קשה מאוד. מצד אחד, ברור שמדובר בילד הדורש יותר תשומת לב ואולי רגישות קצת אחרת ומהצד השני, אנו יודעים כמה יחס רגיל חשוב על מנת לאפשר לו להשתלב בנוחות בחברה .

הנה כמה עצות איך לטפח מערכת יחסים בין אחים, במצב הקיים.
אל תסנגרו על הילד : “תעזוב אותו הוא לא מבין, תן לו, ככה הוא יירגע”…אלה הם משפטים שאתם מוזמנים להוציא מהלקסיקון שלכם. כהורים אנחנו מצפים משאר האחים להבין את המצב ורצים לגונן על הילד שיש לו ‘ADD  אבל מה שאנחנו באמת עושים, בדרך כלל כמעט בלי לשים לב, זה ללמד את הילד שהוא חלש, שצריך לגונן עליו, שהוא לא יכול להסתדר ולא פחות חשוב, מלמדים את האחים שהרצונות שלהם לא נחשבים במערך המשפחתי והם תמיד צריכים לוותר. מצב זה עלול  ליצור תחושת מירמור אצל האחים ואפילו כעס כלפי ההורים או האח.

אל תשנו סדרי עולם: טיפול בילד עם ADD דורש התארגנות מיוחדת, לפעמים על חשבון זמנם ופעילותם של הילדים האחרים. חשוב מאוד לתכנן את סדר היום, תוך התייחסות לסך הפעילויות, כך שגם שאר הילדים ירגישו שהם חלק  מהמשפחה.

מומלץ לזהות כמה פעילויות שהאחים יכולים לעשות יחד, כאלה שכולם ייהנו מהן. זה יחזק את מערכת היחסים בניהם ויציב אותם כשווים בתוך התא המשפחתי.

אל תסלפו או תסתירו מידע: ילדים הרבה יותר חכמים ממה שנדמה לנו, כך שהדרך הטובה ביותר היא לשתף אותם, כמה שיותר קרוב לאמת, בשפה שמתאימה לגילם. ספרו להם על מהות ההפרעה, מה זה ADD, קראו יחד מידע וענו על שאלות שלהם. ככל שהם ירגישו נוח יותר ויתפסו נכון את הפרעת הקשב שלהם – כך יגבר הסיכוי לקשר חזק יותר בין האחים.

ומה עושים כשילדADD  הוא הבן הבכור?
כאשר הילד עם ADD הוא הילד הבכור ויש לו אחים קטנים ממנו, חשוב מאוד לאפשר לו לתפקד כאח בכור לכל דבר. פיתוח חוש אחריות חשוב מאוד, בעיקר אצל ילדים עם ADD וככל שתחזקו אצלו את התחושה שהוא הגדול, שהוא יכול, שאתם סומכים עליו, כך תראו הצלחות גם בפאן החברתי ובפאן הלימודי. הזכירו לו שהוא צריך לשמש דוגמא, שהאחים שלו מסתכלים עליו, עודדו אותם לבלות עם האחים שלו, לשמור עליהם וליזום פעילויות שיתנו לו את האפשרות לזרוח.

ומה עושים כשילד ADD הוא הילד הקטן ?
אם לילד עם ADD אחים גדולים ממנו, חשוב מאוד שלא לתת להם ולו את התחושה שמדובר בילד הדורש טיפול מעבר לרגיל. להיפך, עודדו אותו להשתלב בחברת אחיו הגדולים, לעשות איתם דברים ובמקביל עודדו את האחים להסביר לו ולסייע לו במידת הצורך. דאגו שיהיו להם שעות קבועות בהם הם יבלו יחד, בלי ההורים, זה גם ייתן לכם מנוחה וגם יאפשר להם לבנות קשר קרוב יותר.