יצירת קשר

אתם מוזמנים לפנות אלי בכל שאלה מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שם (חובה)

דואר אלקטרוני (חובה)

טלפון(חובה)

תוכן ההודעה

שלום, אני שוש מעוז-אריה, וברוכים הבאים לאתר שלי

img

בחרתי לעסוק באימון אישי להשגת יעדים, לאחר קריירה ארוכה בארגוני היי-טק גדולים, בהם מילאתי תפקידים בתחום האדמיניסטרציה והניהול במשאבי אנוש.

לאורך השנים, עבודתי הייתה קשורה באנשים, המהווים את "הלב" של כל עשייה וכל ארגון, כך שהמעבר לאימון אנשים היה הצעד הטבעי ביותר מבחינתי.

אני מאמנת אישית ועסקית, מאמנת מנהלים , קריירה והפרעות קשב וריכוז, ומאמנת אימוני לייזר.

הגיע הזמן לנקודת מפנה

לא תמיד קל להקשיב לצד השני

 

כבר מאז שהיה קטן, לא היו לטוני הרבה חברים. מיומנויות בסיסיות, כמו שמירה על קשר רציף, עם מי שנחשב כחבר, לא באו לו באופן טבעי ולא פעם תפסו אותו אחרים כמרוחק, מתנשא, אאוטסיידר. ברבות הימים, כאשר אובחן כסובל מהפרעת קשב וריכוז, החל טוני להבין שחלק מההפרעה, מאופיינת ביכולת שלו ליצור ולקיים קשרים עם אנשים אחרים ומה שלאחרים בא באופן טבעי, אצלו מחייב למידה והסתגלות.

אנשים אשר אובחנו כבעלי הפרעת קשב וריכוז, מתקשים לעיתים  קרובות ליצור קשרים עם אנשים אחרים ולא פחות חשוב, לשמר אותם לאורך זמן. קושי זה מאפיין ילדים ומבוגרים כאחד וחשוב מאוד לתת עליו את הדעת ולטפל בו, במטרה להבטיח לבעל ההפרעה, חיים חברתיים מלאים ובזמן המתאים –  גם קשר זוגי.

 **************

האדם מטבעו הוא יצור חברתי. אינטראקציה עם אנשים אחרים מפתחת אצלנו מיומנויות חשובות ולא פעם משפיעה על בניית הזהות העצמית שלנו כאינדוידואל. מסוגלות חברתית מתחילה בסביבות גיל שנתיים, הגיל בו מבין הפעוט שאין הוא לבד בעולם ומאז אנו נמצאים כל הזמן בסוג של יצירת קשרים, בין אם במסגרת המשפחתית, במוסדות הלימוד, בעבודה או בקשרים שיזמנו ופיתחנו עם אנשים בעלי תחומי עניין זהים.

בעבור רוב האנשים, מיומנות חברתית היא משהו נרכש, המתחיל בגיל צעיר. התבוננות וחיקוי מסייעים לנו להבין איך אנו אמורים לנהוג עם אנשים אחרים ולאט לאט, צעד אחר צעד, אנו מיישמים את אותן תובנות על הקשרים בחיינו. אצל מי שאובחן כבעל הפרעת קשב וריכוז, קיים קושי לתרגם את אותם קודים התנהגותיים וחברתיים, למעשים בשטח, קושי שנובע פעמים רבות לא מהבנה איך צריך לנהוג, אלא מהיכולת לשלוט במעשים ובדחפים.

“המורה של בן הייתה מזמנת אותנו כמעט בכל שבוע לשיחה על הבעיות החברתיות והתנהגותיות שלו” אומרת שרון, אם לבן 12 שאובחן כסובל מבעיות קשב וריכוז לפני כשנה. “היא אמרה שהוא מרבה להתפרץ, לא מסוגל לדחות סיפוקים ומה שמפריע לו בהתנהלות בכיתה, גלש גם ליחסים עם חברים, בעיקר מהמקום הזה של חוסר יכולת לחלוק ולתת מקום לאחרים. הוא החל להגיב באלימות, בצרחות וכך החל נידוי חברתי ובעבורנו כהורים, תסכול גדול”  

מדוע איפה מתקשה בעל הפרעת קשב וריכוז ליצור קשרים עם אחרים ?

סיבה אחת היא כמובן הקושי לדחות סיפוקים. פעמים רבות, בעלי הפרעת קשב אינם שולטים ברצון שלהם וגם אם הם מבינים ברמה בסיסית שלא הכול יכול להתקיים כאן ועכשיו, מאוד קשה להם לתרגם את ההבנה הזו בשטח. זה מתחיל בפעולות יום יומיות וגולש לאינטראקציה עם אנשים אחרים, שם הקשר הוא תמיד דו צדדי.

מה ניתן לעשות: לתרגל איתם כבר מגיל צעיר, דחיית סיפוקים, וסבלנות. אם מדובר בילד, מומלץ ללוות אותו במשפטים ולהיעזר באמצעי חזותי שיקל עליו להישאר בפוקוס. לומר לו לדוגמא: “ביקשת כוס שוקו ועכשיו אימא תולה כביסה, עוד 3 דקות , שהמחוג יגיע לספרה 12, תקבל את השוקו”.

סיבה נוספת היא הקושי שלהם בהתמדה. לבעלי הפרעת קשב קשה להתמיד בפעולות ולהישאר מרוכזים לאורך זמן, בין אם מדובר בפתירת תשבץ, משחק חברתי או שיחה עם אנשים אחרים.

מה ניתן לעשות: לסייע לאותו אדם למצוא אחיזה בשיחה או בפעולה. למשל, להתבונן בעיניים או בפה של האדם המדבר, לחזור בראש על המשפט האחרון של השיחה. לתרגל תרגום חזותי של האירוע. כך למשל: “בני עולה עכשיו על המגלשה, אחר כך דורית ואז אני”.

לא פחות חשוב, לבעלי הפרעת קשב וריכוז נטייה להגיב באימפולסיביות. הם יכולים לשרוף גשרים, לפתח נטייה לאלימות וכתוצאה מכך לסבול מנידוי חברתי ובדידות. בגיל צעיר אנו רואים את מנגנון הצרחות. הילד אינו יודע איך לבטא את עצמו ולהכיל את התסכול ועל כן הוא צורח, בגיל מבוגר יותר זה יכול להתבטא בריחוק, איפוק מוגזם או נטייה להרס עצמי.

מה ניתן לעשות: ליצור מקום מפלט בו בעל ההפרעה לומד להרגיע את עצמו, למצוא פעולות המהוות פעולות הסחה והכי חשוב, לא ללבות את הזעם על ידי הטחת אשמה או צעקות. עם הזמן, בעל הפרעת קשב לומד לבד מה מרגיע אותו וכל מה שעלינו לעשות, זה לסייע לו למצוא את המקום הבטוח בשבילו.