יצירת קשר

אתם מוזמנים לפנות אלי בכל שאלה מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שם (חובה)

דואר אלקטרוני (חובה)

טלפון(חובה)

תוכן ההודעה

שלום, אני שוש מעוז-אריה, וברוכים הבאים לאתר שלי

img

בחרתי לעסוק באימון אישי להשגת יעדים, לאחר קריירה ארוכה בארגוני היי-טק גדולים, בהם מילאתי תפקידים בתחום האדמיניסטרציה והניהול במשאבי אנוש.

לאורך השנים, עבודתי הייתה קשורה באנשים, המהווים את "הלב" של כל עשייה וכל ארגון, כך שהמעבר לאימון אנשים היה הצעד הטבעי ביותר מבחינתי.

אני מאמנת אישית ועסקית, מאמנת מנהלים , קריירה והפרעות קשב וריכוז, ומאמנת אימוני לייזר.

הגיע הזמן לנקודת מפנה

עסוקים בריבוי משימות? היזהרו ה-IQ שלכם בסכנה.

מחקר שנערך באוניברסיטת סטנפורד, מצא כי ביצוע מספר משימות במקביל מוביל לצניחה ביעילות בהשוואה למיקוד במשימה אחת בכל פעם. החוקרים מצאו כי אנשים אשר רגילים לשטף של כמה נושאים בו זמנית אינם מסוגלים להתרכז, מצליחים פחות בשליפת מידע מהזיכרון או במעבר ממשימה אחת לשנייה, בהשוואה להצלחה של אלה אשר מסיימים משימה ורק אז עוברים לזו הבאה.

ריבוי משימות ככישרון מולד – האמנם?

אתם בטח שואלים, מה לגבי אותם אנשים אשר ריבוי משימות טבוע באופי שלהם. החוקרים מסטנפורד השוו קבוצות של אנשים בהתאם לנטייה שלהם לריבוי משימות ולאמונה כי הדבר משפר את ביצועיהם. הם מצאו כי אלה אשר עסוקים במשימות רבות באותו הזמן ובטוחים כי הדבר “מקפיץ” את ההישגים שלהם, היו למעשה הגרועים ביותר בביצוע כמה משימות במקביל, בהשוואה לאלה אשר מילאו משימה אחת בכל פעם. מוחם של אלה אשר האמינו כי ריבוי משימות הנו כישרון מולד עבורם, לא הצליח למקד את המחשבות ולסנן מידע בלתי רלוונטי, ובכך הפכו הם לאיטיים במעבר ממשימה אחת לשנייה.

ריבוי משימות מפחית את היעילות ואיכות הביצועים מאחר והמוח האנושי מסוגל להתמקד במשימה אחת בכל פעם. כאשר מנסים לבצע שתי פעולות יחד או יותר, למוח אין די מקום להשלמת כל הפעולות באופן מוצלח.

ריבוי משימות וצניחת IQ

המחקר מצא בנוסף, כי עיסוק בריבוי משימות לא רק מאט אתכם, אלא גם פוגע לכם באיי קיו (IQ). ניסוי שנערך באוניברסיטת לונדון מצא שנבחנים אשר ביצעו מספר פעולות יחד במבדקי קוגניציה חוו ירידה במדד ה-IQ שלהם, במידה שווה לזו של מי שמעשן מריחואנה או נשאר ער לילה שלם. ירידה של 15 נקודות ב-IQ אצל גברים שפעלו בשיטה של משימות במקביל הורידה את הציונים שלהם לשווים לאלה של ילד בן 8 ממוצע.

ובכן, בפעם הבאה שאתם שולחים מייל לבוס שלכם תוך כדי השתתפות בישיבה, קחו בחשבון שבאותה המידה יכולתם לתת לילד בן 8 לכתוב את אותו המייל בעבורכם.

הנזק המוחי מביצוע פעולות במקביל

התפיסה הרווחת כי נזק מוחי מריבוי משימות ניתן לתיקון, הופרכה במחקר חדש אשר בוצע לא מזמן. באוניברסיטת סאסקס בבריטניה, השוו את הזמן הלוקח לאנשים שעסקו במספר משימות במקביל (למשל כתיבת הודעות בזמן צפייה בטלוויזיה) לסריקות MRI של מוחם. המחקר מצא כי צפיפות המוח באזור פיתול החגורה הקדמי נמוכה יותר אצל אשר פועלים רבות בשיטה של ריבוי משימות. אזור זה במוח אחראי על רגשות כגון אמפתיה, כמו גם על פעולות קוגניטיביות וריסון רגשי.

אמנם נדרשים מחקרים נוספים על מנת להבין האם הנזק המוחי הנו תוצאה של ריבוי משימות, או שמא זהו נזק אשר גרם מלכתחילה לצורת התנהלות שכזו, אך ברור שלריבוי משימות יש השפעה שלילית. מדען המוח קפ קי לו, אחד מראשי החוקרים בתחום, הסביר את התוצאות האפשריות: “אני מרגיש שיש חשיבות ליצור מודעות לעובדה, שהדרך שבה אנחנו מתפעלים מכשירים עשויה לשנות את הדרך שבה אנו חושבים. השינוי עשוי לבוא לידי ביטוי בסופו של יום במבנה המוח”.

אילו לקחים כדאי להפיק

אם אתם נוהגים לבצע כמה פעולות בו זמנית, כדאי לכם לחשוב על כך מחדש. התנהלות זו מאטה את קצב העבודה שלכם ופוגעת באיכות התוצאה. גם אם לא נגרם נזק מוחי ממשי, לאפשר לעצמכם לבצע יותר מפעולה אחת בכל פעם יעצים קשיים קיימים בריכוז, ארגון ושימת לב לפרטים.

התמקדות במספר משימות בזמן פגישות או פעילות חברתית, מובילה למודעות עצמית וחברתית נמוכה. שתי מיומנויות אלה של אינטליגנציה רגשית נחשבות הכרחיות להצלחה בעבודה. בית ההוצאה של הספר “אינטליגנציה רגשית 2.0” (www.talentSmart.com) ערך מחקר שכלל מעל מיליון נבדקים, ומצא כי 90% מהאנשים שדורגו כבעלי “הישגים גבוהים” היו גם בעלי אינטליגנציה רגשית גבוהה. אם המחקרים האחרונים נכונים, הרי שריבוי משימות אכן פוגעת בפיתול החגורה הקדמי במוח, ומובילה לירידה באינטליגנציה הרגשית.

 

לסיכום, בכל פעם שאתם עושים כמה משימות יחד, אתם לא רק פוגעים באיכות העבודה הנוכחית שהנכם מבצעים, אלא גם עשויים לגרום לנזק מוחי ארוך טווח. נזק זה עלול להקטין את סיכויי הצלחתכם בעבודה בשארית חייכם.