יצירת קשר

אתם מוזמנים לפנות אלי בכל שאלה מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שם (חובה)

דואר אלקטרוני (חובה)

טלפון(חובה)

תוכן ההודעה

שלום, אני שוש מעוז-אריה, וברוכים הבאים לאתר שלי

img

בחרתי לעסוק באימון אישי להשגת יעדים, לאחר קריירה ארוכה בארגוני היי-טק גדולים, בהם מילאתי תפקידים בתחום האדמיניסטרציה והניהול במשאבי אנוש.

לאורך השנים, עבודתי הייתה קשורה באנשים, המהווים את "הלב" של כל עשייה וכל ארגון, כך שהמעבר לאימון אנשים היה הצעד הטבעי ביותר מבחינתי.

אני מאמנת אישית ועסקית, מאמנת מנהלים , קריירה והפרעות קשב וריכוז, ומאמנת אימוני לייזר.

הגיע הזמן לנקודת מפנה

איך לעודד מוטיבציה אצל ילדים?

 

נכנסתי לכיתה שבוע אחד בדיוק לאחר שתליתי את טבלת החיזוקים על הלוח וההמולה היתה רבה.

הילדים עמדו סביב הלוח ושיבחו אחד את השני על הצלחתם במילוי המשימות השבועיות ואני עמדתי והבטתי בהם מהצד וליבי נמלא שמחה וסיפוק למראה פניהם הקורנות.

שבוע אחד בלבד הפריד בין הכאוס וחוסר השקט ששרר בכיתתי ובין מה שעכשיו נראה כהצלחה ושלווה מסודרת בה כל אחד יודע את תפקידו ומודע להשלכות של אי עמידה במטלות.

לכל דבר שאנו עושים יש השלכות וככל שנקדים ללמד את ילדינו שכל החלטה או פעולה שהם בוחרים לעשות או לא לעשות תביא עימה תוצאה טובה או פחות טובה הם ישכילו ללמוד איך להתנהל בחיים בדרך שתוביל אותם להצלחה והגשמה עצמית.                                           

איך לעודד מוטיבציה אצל ילדים?

למדו אותם להיות מודעים לבחירות שלהם ואחראים למעשים שלהם.

בתחילת השנה קיבלו הילדים משימות שונות הכוללות את תחזוק וניקיון הכיתה, האכלת חיות המחמד שחיות במחיצתנו, שמירה על כללי התנהגות וכבוד הדדי בין הילדים בזמן ההפסקות וכמובן עמידה במטלות לימודיות כאלה ואחרות.

בשבועות הראשונים הילדים התמידו במשימות ומילאו את חלקם בעזרת מוטיבציה שמאפיינת התרגשות של התחלה, עם הזמן ההתלהבות פחתה ואיתה גם המשמעת העצמית לה כל אחד זקוק בעומדו לפני המשימות השונות של חיינו.

החלטתי שזה הזמן ללמד את הילדים שיעור באחריות אישית ובשיטת ה”מקל והגזר” שאני באופן אישי מעדיפה לקרוא לה “התנהגות- תוצאה” והוצאתי את “טבלת החיזוקים” שמלווה אותי שנים רבות.

הטבלה מחולקת לשניים, בצד אחד משימות ובצד השני חיזוקים על אותם משימות בקו ישיר.

המטרה כמובן להמחיש לילדים בצורה ברורה שכל משימה שהם יבצעו תזכה אותם באופן ישיר בתוצאה חיובית בנוסף על הסיפוק שיקבלו כשיעמדו במשימה שהוטלה עליהם, וכך למעשה הילדים מבינים שהם זוכים פעמים, מעבר לחיזוק החיובי לו הם “זכו” כשעמדו במשימה הם

נהנים גם מתוצאות המשימה.

לדוגמא, כאשר הילדים דואגים לשמור על ניקיון הכיתה הם מקבלים חיזוק בצורת סמיילי או כוכב ובסוף השבוע מי שצובר חיזוקים כמספר המשימות מקבל את הזכות להביא לכיתה ולשתף את הילדים במשחק/ סרט/ שיר האהוב עליהם וכך הם מקבלים “במה” להביע את עצמם ונהנים מתשומת לב ילדי הכיתה שמשאירה להם זhכרון חיובי ורצון לעמוד במשימות גם בשבוע הבא.

הטריק הוא כמובן למצוא את החיזוק המתאים שידרבן את הילד לפעולה.

נסו להזכר בפעם האחרונה שילדכם ביקש משהו שהוא ממש רצה ואתם סרבתם מסיבות שונות, קחו את הדבר הזה שהוא כמהה לו ומצאו דרך לאפשר לו ל”זכות” בו גם אם באופן חלקי.

אחת האמהות סיפרה לי שכל ערב לפני השינה ביתה בת התשע התחננה להשאר ערה “רק עוד קצת” כדי לצפות בתוכנית האהובה עליה בטלויזיה. אולם כל ערב הסתיים בכעס גדול על כך שהיא לא הכינה את התיק למחר וזרקה את הבגדים על הרצפה ולא בתוך סל הכביסה ואי אילו דברים “מרגיזים” שצריך לעשות.

לוח החיזוקים הכיתתי עבר שינוי לטובת הבית ונתלה ברוב כבוד בסלון הבית, בכל ערב ישבו ההורים והילדים יחד והדביקו סמיילי על כל משימה שבוצעה, במידה וכל משימות היום בוצעו בהצלחה זכו הילדים לפינוק באותו רגע ונשארו חצי שעה נוספת לצפות בטלויזיה.

כמה פשוט ככה עובד. מצאו מה “מפעיל” את ילדכם ולמדו אותם “התנהגות- תוצאה” כבר בגיל צעיר.

הנוסחה אומרת תנו חיזוק חיובי מיידי על ביצוע משימות יומיות ובסוף השבוע חיזוק קצת יותר גדול על עמידה שבועית במשימות.                                                

ואם נשאר לכם זמן, חשבו על הדבר הזה שאתם כמהים לו ולא מספיקים לעשות או לא מאפשרים לעצמכם כי לא עשיתם מספיק… ואם יש לכם כמה דקות נוספות כתבו לעצמכם “לוח חיזוקים” משלכם –תתפלאו זה עובד גם עלינו…