יצירת קשר

אתם מוזמנים לפנות אלי בכל שאלה מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שם (חובה)

דואר אלקטרוני (חובה)

טלפון(חובה)

תוכן ההודעה

שלום, אני שוש מעוז-אריה, וברוכים הבאים לאתר שלי

img

בחרתי לעסוק באימון אישי להשגת יעדים, לאחר קריירה ארוכה בארגוני היי-טק גדולים, בהם מילאתי תפקידים בתחום האדמיניסטרציה והניהול במשאבי אנוש.

לאורך השנים, עבודתי הייתה קשורה באנשים, המהווים את "הלב" של כל עשייה וכל ארגון, כך שהמעבר לאימון אנשים היה הצעד הטבעי ביותר מבחינתי.

אני מאמנת אישית ועסקית, מאמנת מנהלים , קריירה והפרעות קשב וריכוז, ומאמנת אימוני לייזר.

הגיע הזמן לנקודת מפנה

החופש הגדול כבר בא…שלוש ארבע לעבודה!

סוף סוף הגיע החופש הגדול ! הילדים מאושרים, כמה חיכו לתקופה הזו. להשתחרר מהשגרה, לצאת מהמסגרת הבית ספרית ופשוט לכייף. הילדים אמנם, חיכו לתקופה זו, אולם אתם כהורים לחוצים וחוששים מן ההתמודדות עם הילדים משוחררים מכל מסגרת במהלך כל היום. על כן, חשוב מאד להתארגן מראש ולדעת בדיוק מהן התכניות לחופש. אולם מה עושים כאשר הילד סובל מהפרעת קשב ? כיצד הוא יתמודד עם אותה תקופה משוחררת מסגרות? במאמר זה נדון במשמעותה של הפרעת קשב אשר “יוצאת לחופש” ובחשיבות ההתארגנות לקראת החופש הגדול. כמו כן, ניתן כלים מעשיים אשר יסייעו לכם ולילדכם לעבור את התקופה הזו בקלות ובשמחה.

הפרעת קשב יוצאת לחופש…

ילדים הסובלים מהפרעת קשב ADHD  נוטים למגוון התנהגויות, שעלולות להופיע או להחמיר בתקופת החופש הגדול. את הסימפטומים לכך ניתן לראות בשני מישורים עיקריים:

  • התפזרות וחוסר התמדה– ברגע שילד עם הפרעת קשב יוצא ממסגרת מוכרת, שהוא “כפוף” לחוקיה אל ה-“עולם החופשי”, הוא לא יודע במה להתמקד. למעשה נוצר אצלו מעין בלגן אחד גדול והוא מתחיל להתפזר. ניתן לראות זאת במיוחד בכל הקשור להתמדה במשימות. ברגע שאין מסגרת- יכולת ההתמדה נפגעת באופן מידי.
  • גבולות– בהמשך לסעיף הקודם המתייחס להתפזרות, היא זו שאף גורמת לגבולות להיטשטש. הילד, שמרגיש משוחרר רסן, פשוט עושה מה שמתחשק לו. הוא מוקף גירויים אין סוף ולא מסוגל לשלוט בשמירה על גבולות.

ובדיוק על מנת למנוע מצבים אלו, קיימת חשיבות רבה להתארגנות מראש לקראת החופש הגדול. אז איך בדיוק עושים את זה ? התשובה לכך טמונה במיומנות שנקראת תכנון.

יוסי הוא ילד בן 8 וסובל מהפרעת קשב וריכוז, הוא אמור לצאת לקייטנה מיד עם תחילת החופש הגדול. הקייטנה מונה כ-40 ילדים ובכל יום מתקיימת פעילות אחרת. בכל בוקר, מתקשה יוסי להתעורר בזמן ושוכח היכן נמצאת חולצת הקייטנה והכובע. בשל כך, המדריכים מסרבים לקחת אותו לפעילות והוא נשלח חזרה הביתה.

לילך היא ילדה בת 12 הסובלת מהפרעת קשב. הוריה החליטו לקחת אותה לחופשה בבית מלון באילת. לילך מתקשה לקום בזמן ולכן מפספסת בכל בוקר את ארוחת הבוקר הטעימה של המלון. כמו כן, היא מתקשה להתמקד בפעילות אחת ומתרוצצת בין הבריכה, חדר משחקי הוידאו, הצגה במלון ועוד. כך, היא לא מצליחה למעשה ליהנות כלל מהחופשה. לא חבל ?

בניית מסגרת לתקופת החופש הגדול

הדבר הראשון שאני ממליצה לכם כהורים לעשות, הינו לבנות מסגרת לתקופת החופש הגדול, שתהווה תחליף למסגרת הגן או בית הספר לה רגיל הילד. כך, יש להתייחס לשני נושאים עיקריים: ראשית, תכנון פעילויות לזמנים ידועים מראש ושנית, ניהול סדר יום מסודר וקבוע.

הכנת לוח סדר יום

כיוון שאחד הדברים החשובים ביותר הינו ניהול סדר יום קבוע לילדכם, מומלץ להכין לוח מיוחד הדומה ללוח שנה המתייחס אך ורק לתקופת החופש הגדול. שבו עם ילדכם ושבצו בימים מסוימים את הפעילויות שתכננתם. קייטנה, טיול משפחתי וכיו”ב. בשאר הימים, יש לכתוב סדר יום מסודר, החל מרגע הקימה בבוקר ועד השעה בה הולכים לישון. גם בימים בהם מתוכננות פעילויות, במידה ועדיין נותרו שעות פנויות יש למלא אותן כך שבכל יום ידע ילדכם כיצד הוא עומד להתנהל. זכרו להכניס ללוח ניהול זמן גם פעולות הכנה חריגות. למשל, אם אתם נוסעים לחופשה בחו”ל ויש לארוז, הקציבו לפעולת האריזה זמן מסוים בלוח ניהול הזמן.

תכנון פעילויות לחופש הגדול

כיוון שילדים עם הפרעת קשב ADHD  נוטים להתפזר, כדאי לקחת לוח שנה ולהתחיל לתכנן פעילויות בתאריכים ובשעות מסוימות. אם בחרתם לשלוח את הילד לקייטנה בחודש יולי, סמנו בלוח השנה את השעות בכל יום של הקייטנה, למשל 8:00-13:00 ומיד לאחר מכן לבנות סדר יום עבור הילד. כדאי לשתף את הילד ולבחור ביחד איתו פעילויות אשר מהן הוא יהנה. במידה ואתם בוחרים לטייל במקומות הומי אדם, הקפידו לשמור על הילד לבל ירחק מכם. ילדים עם הפרעת קשב ADHD  הינם היפראקטיביים וניתן לאבד “קשר עין” איתם במהרה.

האם להפסיק את מתן התרופות ?

כידוע, חלק מן הילדים המתמודדים עם הפרעת קשב נוטלים תרופות. יש הורים, שע”פ תפיסתם, כאשר ילדם איננו במסגרת בית הספר, אין סיבה שייקח את התרופה שלו. לצערנו, אין הדבר נכון ופעולה זו עלולה דווקא לגרום לנזק. תרופות כגון ריטלין ודומיה עוזרות לילד הסובל מהפרעת קשב להיות ממוקד, מאורגן ועוד רבות וטובות. התרופה אינה משמשת תשתית ללמידה אקדמית בלבד, אלא גם חברתית. פיתוח התנהגויות אלו חשוב לאין ערוך גם מחוץ למסגרת הבית ספרית. יתרה מכך, כאשר המסגרת היומיומית משתנה, חשוב מאד שייקח את התרופה, שתסייע לילד להסתגל במהרה לתקופת החופש הגדול ולהיות ממוקד, אפקטיבי ורגוע בתקופה זו שהוא אמור ליהנות עם משפחתו וחבריו.

לסיכום, אין ספק כי התארגנות משפחה לחופשה הינה עסק לא פשוט ויש לתכננו בקפידה, על אחת כמה וכמה כאשר מעורב ילד עם הפרעת קשב וריכוז. על כן, מומלץ לאמץ את הטיפים במאמר זה ובכך ליהנות מחופשה כיפית ומרעננת.