יצירת קשר

אתם מוזמנים לפנות אלי בכל שאלה מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם

שם (חובה)

דואר אלקטרוני (חובה)

טלפון(חובה)

תוכן ההודעה

שלום, אני שוש מעוז-אריה, וברוכים הבאים לאתר שלי

img

בחרתי לעסוק באימון אישי להשגת יעדים, לאחר קריירה ארוכה בארגוני היי-טק גדולים, בהם מילאתי תפקידים בתחום האדמיניסטרציה והניהול במשאבי אנוש.

לאורך השנים, עבודתי הייתה קשורה באנשים, המהווים את "הלב" של כל עשייה וכל ארגון, כך שהמעבר לאימון אנשים היה הצעד הטבעי ביותר מבחינתי.

אני מאמנת אישית ועסקית, מאמנת מנהלים , קריירה והפרעות קשב וריכוז, ומאמנת אימוני לייזר.

הגיע הזמן לנקודת מפנה

מהן מיומנויות חברתיות?

 

אלה הן מיומנויות המאפשרות יצירת אינטראקציה ותקשורת עם יצורים אנושיים אחרים. מיומנויות חברתיות הן אותם כישורים המתפתחים באדם, בהשפעת הסביבה החברתית בה הוא גדל ואשר באמצעותם הוא לומד מהם הקודים ההתנהגותיים ודרכי ההתנהגות המתאימים לחברה אליה הוא משתייך.

תהליך רכישת מיומנויות חברתיות מתבצע על ידי דמויות שונות אותן פוגש הפרט במהלך חייו במסגרות חברתיות שונות, ומהן הוא לומד אודות אותם קודים חברתיים להם הוא נדרש לציית כחלק מאותה מסגרת חברתית. דמויות אלו הם: הורים, מורים, חברים, אמצעי תקשורת וכו’. אלה, מלמדים אותו כיצד מותר ואסור להתנהג, מה נכון ולא נכון להגיד, מה מקובל חברתית ומה נחשב כלא מקובל או נכון, ומהם ה”תגמולים” וה”סנקציות” אשר יזקפו לזכותו או לחובתו במידה וישמור על קודים חברתיים אלה או יסטה מהם. שיפור מיומנויות חברתיות מאפשרות לפרט תקשורת תקינה עם קבוצת השווים שלו ולבסס את מעמדו בחברה אליה הוא משתייך.

 

מיומנויות חברתיות לדוגמא:

– כישורי שיחה  ותקשורת

– יכולת שיתוף פעולה

– קבלת מרות ויכולת להישמע לבקשות האחר

– יוזמה חברתית

– היכולת להביע רגשות חיוביים או שליליים

– היכולת להיות קשוב ומרוכז במטלות

 

היעדר מיומנויות חברתיות עלול, בשלב מאוחר יותר, לגרום לבעיות בתחומים אחרים, כמו: ביישנות, דימוי והערכה עצמית נמוכה ועוד. כל אלה עלולים להתלוות לתוך חייו המתבגרים ולהשפיע  על עתידו כמבוגר.

 

ילדים הנעדרים את המיומנות ביצירת קשרים חברתיים, נמצאים בקבוצת סיכון של נשירה מבית ספר וקושי להתמודד עם לימודים גבוהים ובמקרים קיצוניים יותר אף מועדים לעבריינות. ילדים עם הפרעות קשב וריכוז לעיתים חסרים את היכולת ליצור אינטראקציה חברתית מתאימה כבר מגיל מאוד צעיר. ככל שהם גדלים, הם מרגישים, שחסרים להם כישורים חברתיים, הדימוי העצמי שלהם נפגע, דבר שגורם לתסכול, דיכאון וקשיים נוספים. לא ברור כיצד הפרעות קשב וריכוז משפיעות על קושי בכישורים חברתיים, אך ידוע שיש קשר ביניהם.

 

לכך כמה גורמים: חלק מהילדים עם הפרעות קשב וריכוז נוטים להיות אימפולסיביים, הם מגיבים לעיתים תכופות אל חבריהם בחוסר סבלנות, בכעס ובצעקות. לעיתים הם מבקשים להשתלט על המשחק, מתפרצים שלא בתורם ושוכחים את חוקי המשחק. הם נחשבים למוזרים בעיני חבריהם לכיתה, משום שלא תמיד הם שמים לב כשמדברים אליהם, ולא תמיד זוכרים את מה שנאמר להם.

 

התנהגות זו, שלרוב נעשית באופן לא מודע, גורמת לילדים האחרים להתרחק מהם, ואף לנדותם בשעת ההפסקה. ילדים רבים עם הפרעות קשב וריכוז לא מצליחים להגיע להישגים גבוהים בבי”ס, למרות היותם אינטליגנטיים ובעלי רמה אינטלקטואלית גבוהה. הדבר מביא להערכה עצמית נמוכה ולאחריה להתכנסות. ישנו סיכוי שילדים בעלי הפרעות קשב וריכוז שלהם גם בעיות התנהגות, בהיותם דחויים ע”י חבריהם לכיתה, יבחרו לחבור לילדים אחרים שדפוס ההתנהגות שלהם דומה. כך הם מעודדים אחד את השני להתנהגות שאינה נאותה ומרחיקים את עצמם עוד יותר מקשרים חברתיים נורמטיביים. אולם, הדבר אינו כך אצל כולם. לילדים עם הפרעת קשב וריכוז יש אישיות מיוחדת: הם כריזמטיים, אמביציוזיים, אמיצים, הרפתקנים, נוטלים על עצמם סיכונים ומקוריים בהומור שלהם. כל אלו, לעיתים משפיעים מאוד על הסטאטוס החברתי שלהם והם נחשבים בעיני חבריהם ל”מקובלים”.

 

הפיתרון עבור ילד עם הפרעות קשב וריכוז

העובדה שלילד יש הפרעות קשב וריכוז, עדיין לא מחייבת קושי ביצירת קשרים חברתיים. כמו במקרים אחרים, גם כאן, ישנה חשיבות רבה למעורבות ההורים.

 

המעורבות ההורית בחייו החברתיים של הילד הינה חשובה ביותר. כל הילדים זקוקים לחברים, אבל חשוב לדעת מה טיבם של הקשרים שאותם טווה ילדכם. וודאו כי הקשרים החברתיים שלו (בייחוד בשלבים הראשונים של בית הספר) הינם חיוביים. כאמור, לקשרים אלו השפעה מכרעת על המשך התפתחותו החברתית.

 

–   נסו לעודד את ילדכם ליצור בעצמו קשרים חברתיים. הצלחה כזו, אפילו עם חבר אחד בלבד, עשויה לאפשר לו חוויית הצלחה, שתוביל ליוזמות נוספות.

–   זהו את הילדים שעימם הייתם שמחים שילדכם יתחבר והשתדלו ליזום מפגשים ביניהם בשעות אחר הצהריים. קשרים עם ילדים מסוימים יכולים להיות חשובים לא פחות
מציונים טובים בבי”ס.

–   שימרו על קשר עם אנשים שלהם תפקיד משמעותי בחייו של ילדכם (מורים, יועצת, מדריך בחוג וכו’). דברו איתם לא רק על התנהגות ילדכם ועל הישגיו בתחום אלא שאלו אותם על
יחסיו עם חבריו לפעילות.

–   נסו ליזום מפגשים ובילויים עם חבריכם, שלהם ילדים בגילו של ילדכם.

–   עודדו את הילד להצטרף למסגרות חברתיות מחוץ לבית הספר כגון תנועת נוער, חוגים בתשלום, קייטנות  וכדומה