על הקשר בין הפרעת קשב וזיכרון

קשב וריכוז הינן יכולות חשובות, המהוות חלק בלתי נפרד מתהליך הזיכרון, שכן התהליכים המודעים והבלתי מודעים של קשב וריכוז אחראים לעיבוד המידע, יכולת הזכירה, תכנון, שליפה וביצוע. כאשר תהליך הקליטה וההעברה אל זיכרון לטווח ארוך אינו מתבצע בצורה תקינה, עלול האדם לקלוט את המידע באופן משובש ולכן המידע נשכח. אותו אדם עלול להתקשות גם בשליפת המידע, משום שהמידע כלל לא הופנם ולא נשמר בזיכרון. לכן, כאשר מתגלה בעיית זיכרון, יש לבדוק האם קיימת הפרעת קשב וריכוז. לפי מחקרים שבוצעו בנושא, נמצא כי אימון לקשב וריכוז מסייע לחיזוק הזיכרון. הזיכרון מתחלק לזיכרון לטווח קצר, זיכרון עבודה וזיכרון לטווח ארוך. זיכרון לטווח קצר תלוי בזיכרון העבודה.

 

שוב שכחת את המתנה לאורחים ? מתי תתבגר כבר ?
אנשים שסובלים מהפרעת קשב וריכוז אינם מצליחים להתרכז לאורך זמן, מתקשים להתמקד בגירוי בודד בלבד או לסיים משימה. כמו כן, הם נוטים להשתעמם בקלות, לא לשים לב לפרטים, להתבלבל ועוד. הפרעות אלו אינן מאפשרות לאדם להתרכז ובטח שלא לזכור.
בעיית קשב וריכוז עלולה לגרום לאדם לשכוח דברים שנאמרו, לשכוח חפצים חשובים כגון – מפתחות, ארנק, ציוד לטיול וכו’ ולבזבז זמן רב בחיפוש אחריהם. כמו כן, עלול האדם להימנע מביצוע משימות, הוא עלול להיתפס כחסר עניין, לא ממוקד, עצלן, חסר יכולת, להתקשות במתן תשומת לב, להגיב באופן רגשי ללא הקשר למצב ולסיטואציה, לצאת מריכוז בקלות, להיות מוסח בקלות, להתקשות בקבלת מידע מכמה מקומות יחדיו ועוד. במקרים רבים, זוכרים אנשים עם הפרעות קשב וריכוז אירועים שחלו בעבר הרחוק אך מתקשים להיזכר באירועים שחלו לפני זמן קצר כמו למשל – היכן הניחו את הקניות או מה בדיוק רצו לומר. חוסר היכולת להתרכז לאורך זמן, לתת תשומת לב, האימפולסיביות, הבלבול, השכחה ועוד עלולים לגרום לאדם לקשיים רבים בכל תחומי חיים – בלימודים, בביצוע משימות יומיומיות, בעבודה, ביחסים עם בני הזוג והמשפחה ועוד. במידה והאדם אינו מודע לבעיה ואינו מטפל בה, הוא עלול לחוש תסכול, כעס ולסבול מביטחון עצמי נמוך. לכן חשוב לטפל בהפרעה וללמוד כיצד ניתן להתמודד איתה.

 

מה אני יכול לעשות עם זה ? כבר אמרת לי ? שכחתי!
“הכל בסדר”, עוד לא אמרתי. אבל תתרכז. ראשית, חשוב מאוד לקבל את ההפרעה ולהבין שהיא חלק ממך – לטוב ולרע (להפרעה יש גם יתרונות כמו למשל – חשיבה יצירתית ויוצאת דופן). כמו כן, חשוב שהסובבים – המשפחה בת/בן הזוג והחברים הקרובים, יקבלו את הבעיה ולא יכעסו בכל פעם שאתה שוכח אירוע, יום הולדת, יום אהבה או חפץ כלשהו. משמעותה של הקבלה היא לא להשלים עימה, אלא להכיר בה, להבין כי זהו המצב כרגע וכי ניתן לשנות אותו.
הבנה עצמית וחברה מכילה ומבינה יותר יסייעו לך למקד את האנרגיות במטרות ולא במתן הסברים, התנצלויות ותחושות אשם. בצורה זו, יהיה לך מספיק אנרגיות בכדי לרכוש את הכלים והשיטות היעילות וללמוד כיצד להתמודד עם ההפרעה ולשלוט בה בלי שהיא תשלוט בך. תוכל לייעל את התנהלותך באמצעות יומן מסודר, רישום תזכורות והתראות בפאלפון ,תוכל לטפל בבעיה באמצעות פניה לבעל מקצוע, שיסייע לך להתנהל – ללמוד, לעבוד, לזכור פרטים ועוד.

תגובה אחת בנושא “על הקשר בין הפרעת קשב וזיכרון

 1. הודיה יונסי

  היי
  אני סובלת מאוד מהבעיה הזאת, התחלתי לבדוק מה יכול לעזור והגעתי אליכם
  אפשר לקבל עוד פרטים על האימון האישי? עלות?

  תודה
  הודיה יונסי

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *